“Burada nelerden bahsediliyor?” diye merak ediyorsanız, özetle aşağıda görebilirsiniz:

Blockchain Türkiye tarafından yayımlanan ‘Sorularla Blockchain’ kitabıma bu bağlantıdan ulaşabilir ve dijital sürümünü ücretsiz indirebilirsiniz.

Blockchain teknolojisinin nasıl çıktığını merak ediyorsanız

Blockchain’in değişik alanlarda getirdiği potansiyel yenilikler için

Finans alanındaki potansiyeli en yüksek olan Merkeziyetsiz Finans (DeFi) hareketini yakından tanımak için


Bu yazımızda DeFi dünyasının paraları olan tokenlar ile tanışmak için neler yapılır ona bakacağız:

Bundan önceki dört yazılık serimizde DeFi dünyasına ilk girişte ihtiyaç duyulan cüzdanlardan bahsetmiştik. 👇

Cüzdan kurduktan sonra DeFi dünyası tokenları ile alım satım nasıl yapılır ona da bu yazımızda bakacağız:

Cüzdanlar neden önemli?

Elektronik cüzdanlar DeFi dünyasının en kritik parçalarından. Neden?

DeFi yani merkeziyetsiz finans dünyasının en temel prensiplerinden biri gücü kullanıcıya vermek. Yani kullanıcının dijital dünyada elinde olduğu varlıklara tam olarak sahip olması demek.

Biraz daha açalım lütfen: Kullanıcının, klasik dünyada işlem yapmak için parasını bir finans kurumuna ‘emanet’ etmesi gerekirken, DeFi dünyasında böyle bir zorunluluk yok. …


Bu yazımızda gelin merkeziyetsiz dünyanın veri saklayıcısı olma yolunda ilerleyen Filecoin’e bakalım hep birlikte.

Filecoin, DeFi dünyasının çok ihtiyacı olabilecek veri saklama hizmetini veren bir yapı. En büyük özelliği ise merkeziyetsiz olması. İyi de blokzincirler zaten merkeziyetsiz değil miydi? Neden Filecoin’e ihtiyaç var?

Merkeziyetsiz saklamaya neden ihtiyaç var?

Hatırlayacağınız gibi, blokzincir, yapılan işlemlerin ve son durumun kaydını mermer taşa yazılmış gibi değiştirilemez bir şekilde tutuyor. Ama nihayetinde kayıt edip saklanan, aslında bir işlemin sonucunu gösteren bilgi. Peki ya işlemin kendisi nerede?

Ne demek istediğimizi bir örnek ile anlatalım: NFT ya da non-fungible token dediğimiz tekil (benzersiz) tokenlar (belirteçler), birbirine benzemeyen ürünlerin ‘sahipliğini göstermek’ için kullanılıyorlar. Tokenları satın alarak yaratıcısının işaret ettiği ürünün sahipliğini blokzincir üzerine kaydedip tüm dünyaya kanıtlamış…


Let’s have a closer look at the evolution of web in this piece:

Web technologies — as we know it — have been around for a couple of decades. Having gone through significant changes, it would be healthy to have a casual look at their evolution in general.

Three phases of Web

Generalizations usually make a concept easier to understand . Even though the evolution of the web has been a continuous process, there are three major buckets that we can put these developments in.

The first phase

The first web was invented by universities and sponsored by the US military. The main motive was to avoid the pitfalls of centralization.

“What do we do if our main central database…


Uniswap Mayıs başında üçüncü versiyonunu çıkaracağını açıkladı. Bakalım neler var bu versiyonda:

Geçtiğimiz yazıda DeFi dünyasının en büyük protokolü merkeziyetsiz takas borsası Uniswap’ın yaşadığı sıkıntılara bakmıştık. 👇

Bu yazımızda ise, Mayıs 2020'de çıkması planlanan yeni versiyonun bu sıkıntılara ne kadar çare olacağına ve yaratıcı ekibin Uniswap’ı nereye götürmeye çalıştığına değineceğiz…

Çare: Konsantre likidite

Yeni versiyon ile birlikte Uniswap bir önceki yazıda bahsettiğimiz ‘likiditenin tükenmemesi’ ilkesini artık terkediyor. Bunun yerine, yeni getirdiği ‘konsantre likidite’ özelliği ile likidite sağlayıcıların verimlilik problemine çare olmayı tercih ediyor. Bu yeni özelliğe göre likidite sağlayıcı yatırımcılar, havuza koyacakları paranın hangi işlem aralığı içinde işlem görebileceğini belirleyebiliyorlar. Tam olarak ne demek bu? Ne işe yarıyor? Bir iki senaryo ile açıklayalım:

İki yatırımcı…


Bu yazımızda geçtiğimiz hafta içinde açıklanan merkeziyetsiz takas borsası Uniswap’ın yeni versiyonuna bakacağız hep birlikte:

Uniswap, merkeziyetsiz finans dünyasının ağır toplarından. Daha önce kendisi ile ilgili iki yazı yazmıştık:

Bu yazılardan birincisi Uniswap ve sahip olduğu havuz sistemini anlatıyor 👇

İkincisi ise rakiplerine ve farklarına değiniyor👇

Bu yazımızda ise önce gelin hafızamızı tazeleyecek bir özet geçelim, Uniswap’ın şu anki sıkıntıları neymiş görelim, bir sonraki yazımızda da yeni versiyon neler getiriyor ona bakarız.

Neydi bu Uniswap?

Uniswap, klasik borsaların yaptığı hisse alım satım işlemlerini merkeziyetsiz bir şekilde gerçekleştiren bir DeFi protokolü. Sisteminin çalışması klasik borsalardan farklı:

Klasik borsalarda her bir token ya da hisse senedi için işlem ekranları vardır. Alıcı ve satıcılar işlem yapmak istedikleri miktarları ve fiyatları yazarlar…


DeFi dünyasında ilk adım olan cüzdanı kurduktan sonra sıra bu dünyada işlem yapmaya geldiğinde nelere dikkat etmek gerekir, gelin birlikte üzerinden geçelim:

Geçtiğimiz yazıda DeFi platformlarına girmek için sahip olunması gereken elektronik cüzdanlara bakmış ve farklı iki cüzdan tipi olan Argent ile Metamask örneklerini incelemiştik. 👇

Sonrasında neler yapılması gerekiyor peki?

Cüzdanı bağladık ya sonra?

Cüzdanı bağladıktan sonra DeFi platformunda rahatça gezebilir, bakiyenizi görerek yapabileceğiniz işlemleri seçebilirsiniz. İşlemi seçtikten sonra dikkat etmeniz gereken kritik birkaç özellik var:

Blokzincirde işlem yapmak ne demek?

Blokzincir üzerinde işlem yapmak demek, o blokzincir üzerindeki blok kapasitesini kullanmak demek. Bitcoin blokzinciri her 10 dakikada bir blok oluşturuyor. Dolayısıyla yazılmak istenen işlemler bu blok içine girebilmek için birbirleri ile yarışıyorlar. Eğer o sırada fazla işlem yapılmıyor ise bir sorun yok. …


Merkeziyetsiz bir servis sağlayıcı olan The Graph protokolünde, sistemi yürüten aktörlere büyük iş düşüyor.. Gelin bu yazımızda bu aktörlere ve sistemin nasıl çalıştığına daha yakından bakalım.

Bir önceki yazımızda The Graph Protokol’ün ne olduğunu ve nasıl işlediğinden bahsetmiştik. Okumadıysanız öncelikle o yazıyı okumanız sonrasında buraya dönmeniz tavsiye edilir.👇

Sistem nasıl çalışıyor?

Graph tam bir oracle sayılmaz. Zira oracle hizmetine servis sağlayan dış aracılar (oracle düğümleri) dış dünyadan aldıkları bilgiyi akıllı kontrata aktarıyorlar.

The Graph’ta ise köprü biraz daha farklı işliyor. Blokzincir içinden alınan bilgi, anlamlı bir hale getirildikten sonra hem zincir içi hem de zincir dışı ihtiyaç sahiplerine dağıtılıyor.

Image by Gerd Altmann from Pixabay

The Graph, şu aralar en mode olan Proof-of-Stake sistemini kullanıyor. Hemen bir parantez açalım: Yabancı olanlara hatırlatma: Bitcoin, Proof-of-Work denen güvenlik sistemini kullanıyor — hani şu en büyük eleştiri kaynağı…


What tools do banks have to face the pressure from tech giants, central banks and decentralized solutions? What is next for them? Let’s have a closer look:

In our previous post, we discussed three major threats that banks feel behind their necks. All these challenges have the potential to eliminate the ‘need’ for banks — namely being a trusted intermediary between two parties.

Do banks just sit idle? Surely not. Let’s have a closer look at what they do and what the future looks like for them:

What do banks do?

Banks are well aware of their own shortcomings and have been looking for potential solutions for a long time. However, there are certain internal structural challenges that they need to tackle:

First of all, banks developed their own infrastructure during…


Bu yazımızda DeFi dünyası oyuncularının data ve analiz ihtiyacını karşılamaya yönelik yeni ancak önemli bir işlevi yerine getiren The Graph Protocol’den bahsedeceğiz.

The Graph Protocol, DeFi ürünler ile dış dünya arasında köprü görevi gören bir aracı. İşlevi farklı olsa da genel olarak DeFi dünyasının eskilerinden Chainlink’e oldukça benziyor.

Hatırlayanlar olacaktır, DeFi’nin önemli altyapı sağlayıcılarından olan Chainlink üzerine detaylı bir analiz yapmıştık.. Gelin önce Chainlink ne işe yarar kısaca hatırlayalım:

Benzer bir altyapı projesi olan Chainlink’i hatırlayalım önce…

DeFi platformları özünde kendi başlarına birer dünya. Herhangi bir DeFi ürünü üzerine kurulu olduğu DeFi platformunun içinde güzel güzel yaşıyor. (Şu an ağırlıklı olarak Ethereum bu platform ancak rakipleri de geliyor). Ancak kimi zaman bu ürünlerin kendi blokzincir dışı ile de irtibatı olması gerekiyor.

DeFi ürünlerinin temelini ise akıllı kontratlar oluşturuyor. Akıllı kontrat…

Turan Sert

Blockchain ve DeFi üzerine karalamalar. @turansert - Tüm yazılar için turansert.com

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store